Третє за величиною місто у Швеції після Стокгольму та Гетеборга, і шосте за величиною місто у Скандинавії. Мова йде про Мальме. Тут проживає приблизно 340 тисяч осіб, але містечко постійно розширюється. Приблизно 45% жителів Мальме - це мігранти або діти мігрантів.
Мальме - від занепаду до прогресу!
З аеропорту
Мальме до центру міста можна добратись або міським автобусом за 115 крон (майже 300 гривень),
або на таксі за 300 крон (780 грн.), або можна зустріти на виході з аеропорту поляка
Мірека, який на власному мікроавтобусі завезе Вас за 100 крон (255 грн).
По дорозі Мірек
розповів, що у Швеції проживає 25 років. За Польщою не сумує, бо до неї
недалеко летіти літаком (1,5 години). Ще розповів, що в Швеції з громадян
стягується 40% податків.
Більше 30 хвилин комфортної і приємної поїздки і ми
вже були на місці. Незважаючи на те, що в Данії і в Швеції крони у кожного
свої, необхідності в обміні валюти попросту не було: шведи приймають данські
крони нарівні зі своїми, а от євро в обороті в цих країнах немає. Але готівкою
мало хто користується, більшість здійснює покупки з допомогою карток.
У Мальме
громадський транспорт дорогий. Вартість квитка коштує майже 200 гривень.
Розрахуватися за проїзд можна карткою. За ці гроші пасажири отримають
комфортний автобус зі сміттєвими урнами, кріпленнями для інвалідних колясок та
велосипедів.
Будучи у місті мав зустрітись з українкою, яка там працює довгих 20 років. Але через її постійну зайнятість на роботі не вдалось. Однак, ми мали можливість з нею переписуватись у соцмережі. Жінка розповіла, що Мальме знадобилося більше 30 років, щоб з вмираючого промислового міста перетворитися в центр соціально-економічного розвитку Швеції. Сьогодні тут їздять автобуси на біопаливі з кухонних відходів, велосипеди впевнено тіснять автомобілі, а сонячні панелі і вітряні млини служать основними джерелами тепла і електрики для місцевих жителів.
Саме Мальме став першим великим
шведським містом, влада якого зобов'язали городян збирати органічні відходи.
Деякі шведи усвідомлено вибирають товари без упаковки і вважають за краще
збивати вершки самостійно, замість того щоб купувати збиті в балончиках (за
класифікацією сміття балончик є шкідливим відходом). У житлових будинках Мальме
встановлені спеціальні контейнери для переробки, а крім того, з недавнього часу
всі жителі отримують від муніципалітету паперові пакети для збору так званого
кухонного сміття. Сміття сортують на 14-16 видів, починаючи від паперу і
пластика і закінчуючи батарейками і пляшками. Всі органічні відходи потім
перетворюються в біогаз, який використовується в якості палива для міських
автобусів і автомобілів.
Всього 4% сміття в Швеції потрапляє
на звалища. Все інше відправляється на сміттєспалювальні підприємство,
переробляється і отримує нове життя. Енергію, отриману від спалювання,
направляють на обігрів будинків. Заводи по всій країні спалюють близько двох
мільйонів тонн сміття в рік і забезпечують опаленням близько мільйона будинків
і електрикою 500 000 будинків. Швеція також імпортує сміття з інших країн. Скло
і пластик направляються в спеціальну установку для спалювання відходів,
перетворюються там в «зольний залишок», який шведи теж не залишають без уваги -
використовують його при виробництві асфальту і гравію для бордюрів.
Що вдалось у Мальме побачити
Головна площа Мальме знаходиться в двох кроках від залізничного вокзалу. Велика площа Стуре Торьет історично є центральною площею Мальмо і була утворена в результаті знесення кладовища, який обіймав її територію до 1538 року. Тут знаходяться резиденція губернатора і мерія Мальме. У центрі площі стоїть статуя короля Карла X Густава. А неподалік пам'ятник вуличним музикантам. Називається «Вуличний оркестр».
Гуляючи містом з будь-якої точки міста видніється хмарочос HSB Turning Torso, який було спроектовано іспанським Сантьяго Калатрава. Висота 54-поверхового хмарочоса складає 190 метрів. Він є найвищою житловою будівлею в Скандинавії і другою за висотою в Європі. Воно отримало свою назву від того, що його зовнішній вигляд нагадує повернутий людський торс.
У Мальме сучасні будівлі, красиві парки, безліч велосипедистів. Мешканці Мальме люблять відпочивати біля моря. Там на набережній на кожному кроці розташовується громадський туалет, дах якого з дерна.
Вже 8 століть Копенгаген і шведський Мальме дивляться один на одного з різних берегів Ересунської протоки. За цей час Мальме встиг побувати і вільним містом, і під данською короною, і шведським форпостом на півдні скандинавського півострова. З 2000 року ці два міста з'єднує диво інженерної думки Ересуннський міст. Що дало змогу добиратись з Мальме до Копенгагена швидше. Але з розпалом міграційної кризи в Європі, Швеція посилила прикордонний контроль і тепер, для поїздки в Мальме з Копенгагена доводиться проходити невеличку перевірку. Але завдяки Шенгенської угоди там немає паспортного контролю і кордони: проводяться звичайні митні перевірки біля стендів (кіосків) оплати проїзду по мосту для тих, хто в'їжджає до Швеції, але не для тих, хто в'їжджає в Данію. Повертаючись до розповіді про Ересуннський міст - це воістину чудо інженерної думки. Поєднаний міст-тунель, що включає 2-путньо залізницю і 4-смугову автомагістраль через протоку Ересунн. Міст і тунель є частиною міжнародного європейського автомобільного маршруту E20, а також Ересуннської залізничної лінії. Ересуннський міст перетинає кордон між Данією і Швецією, яка умовно знаходиться в 5 км від шведського берега. З Копенгагена, десь до третини шляху, швидкісні поїзди їдуть під землею і протокою, а після дорога начебто виринає з безодні морської і далі нитка красивого моста прямо слід в Швецію. Міст з'єднується з тунелем на штучному острові, названому Пеберхольм (Перець-острів). З характерним гумором данці вибрали ім'я для доповнення сусіднього природного острова Сальтхольм (Соль-острів) на півночі. Вони також зробили Пеберхольм природним заповідником. Насипаний із скель і порід під час днопоглиблювальних робіт при будівництві моста і тунелю, острів Пеберхольм становить приблизно 4 км в довжину з середньою шириною 500 метрів.
Крім хмарочоса вразила в Мальме бібліотека - це архітектурний шедевр. Це найбільша бібліотека в Швеції. Вона спроектована так, що може обслужити до півтора мільйона відвідувачів в рік.
Крім великої добірки книг в колекцію бібліотеки входить понад 40 тисяч ДВД і компакт-дисків. Слідуючи тенденціям наукового прогресу, ця бібліотека стала першою в Швеції, де можна взяти напрокат носії з відео-іграми.
А ще тут можна залишати власні книги, які спеціальний апарат розсортує за жанром, а співробітники розкладуть їх на потрібну полицю.
У Мальме, як і в Копенгагені, багато місцевих жителів вважають за краще пересуватися на велосипедах. А якщо ти сімейна людина - спеціально для тебе придумані сімейні велосипеди. Я навіть бачив, коли в такий же колясці замість дітей сидить доросла жінка.
Якщо ви будете в Мальме, обов'язково варто побачити храм Святого Петра. Це найбільше, саме старовинне і, ймовірно, найкрасивіша будівля в місті. Воно розташоване поруч з міською ратушею, прямо в центрі міста. Точна дата побудови церкви невідома, приблизно на початку 1300-х років. Тільки відомо, що вівтар був освячений на честь апостола Петра і апостола Павла в 1319 році.
Цегляна будівля церкви виконано в стилі балтійської готики. Центральна частина будівлі являє собою високу вежу в вигляді вказати на предмет. Вежа неодноразово перебудовувалася, відомо, що тільки в 1400 році вона два рази руйнувалася. Остання вежа стоїть з 1890 року. Я намагався зайти у будівлі, але вона була закрита. Але кажуть, що якщо зайти всередину церкви, ви побачите строгий білий інтер'єр, в якому виділяються красива кафедра 1566 року і дуже великий вівтар 1611 року, а також купіль, виконана в стилі Ренесансу.
Ще декілька фото з прекрасного шведського міста Мальме.